reklama

Keď Amnesty zavádza

Izraelskí vojaci mali podľa správy Amnesty International vo vojne s Hizballáhom spáchať vojnové zločiny. Napríklad tým, že útočili na infraštruktúru (cesty, mosty, letiská, pístavy), ale aj bombardovaním sídlisk. Bolo to naozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hizballáh je partizánska skupina, ktorá na území Libanonu úspešne prevádzkovala paralelný štát. Keby nemal sponzorov v Iráne či Sýrii, nikdy by nemohol1) získať podporu miestnych2) strieľať stovky rakiet na Izrael denne.Vďaka podpore donorov však výzbroj a schopnosti bojovníkov Hizballáhu prevyšujú všetko, s čím sa Izraelská armáda doteraz stretla.K bodu 1: Hizballáh sa na juhu Libanonu stará o bezpečnosť, sociálnu sieť, informácie. Libanonskej vláde takýto scenár mohol pred vojnou vyhovovať. Je lacnejšie zabezpečovať tieto projekty zo zdrojov zahraničných donorov, ako z vlastného rozpočtu. Keď však prišiel čas platiť, napríklad dôkladným krytím aktivít Hizballáhu proti Izraelu, Bejrút mal problémy.K bodu 2. Spraviť raketu, ktorá doletí niekoľko kilometrov, dokáže každý šikovnejší letecký modelár. Vyrobiť raketu, ktorá je schopná trafiť a potopiť raketový čln triedy Saar s aktívnym rušením, už len-tak nejde. Jednoducho ich treba z toho Iránu, ktorý ich vyrobiť dokáže, doviezť. Najlepšie vzduchom alebo po mori, lebo doprava cez dočasne spriatelenú Sýriu, ktorá podobné hračky nemá, by nemusela byť úspešná.Takže ak Izrael zničil prístavy a letiská, nerobil to pre radosť alebo ako výcvik v reálnych podmienkach. Stále musíme mať na pamäti, že Izrael je sekulárny štát, v ktorom žijú vedľa seba mnohé náboženstvá a národnosti relatívne pokojne. Treba mať na zreteli aj to, že kto chce vládnuť v Izraeli, musí vyhrať voľby. No najmä, nesmieme zabudnú, že Hizballáh túto vojnu jednoducho vyprovokoval a libanonská vláda ho nedokázala spacifikovať.Vráťme sa späť k vojnovým zločinom podľa AI.Najhroznejšie v televízii vyzeralo bombardovanie civilných objektov (sídlisk, nemocníc). Slovenské, ale aj ruské či americké kasárne, sú väčšinou na okrajoch miest, prípadne zašité kdesi v lese za vysokým múrom. Okrem výhod v časoch bežnej prevádzky (špióni sa nepozerajú cez plot, činnosť ťažkej vojenskej techniky nevyvoláva protesty obyvateľov), ocenia miestni výhody vzdialených vojenských objetov v časoch vojny a nebezpečenstva bombardovania. Čím sú kasárne ďalej, tým menej zablúdených bômb trafí mesto.Hisballáh si ale muničné sklady a veliteľské stanbovištia prenajímal vo forme sociálneho zabezpečenia priamo od miestnych v ich domoch, školách, nemocniciach. Preto Izrael bombardoval sídliská. Na rozdiel od teroristov však dal ľuďom vopred vedieť aj za cenu, že evakuovať sa budú aj partizáni - teroristi.Keďže Izrael prehral najprv mediálnu a potom aj celú vojnu, históriu budú písať iní.Vrátane správ o vojnových zločinoch.

Vojtech Hollan

Vojtech Hollan

Bloger 
  • Počet článkov:  57
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Bývalý... všetko a nič. Otec dvoch lúpežníkov. Zoznam autorových rubrík:  Takto som sa nahnevalTakto som sa čudovalTakto som sa potešilTakto mi napadloJergušSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu